Warto wiedzieć

Facebooku blokuje informację o hospicjum perinatalnym

Założyciel i prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia o. Filip Buczyński OFM chciał poprzez Facebooka promować m.in. ideę hospicjum perinatalnego i stacjonarnego dla dzieci i ich rodzin, ale zostało mu to uniemożliwione.

O sprawie tej poinformował w piątek portal Gosc.pl.

O. Filip Buczyński OFM na Facebooku opublikował oświadczenie, w którym napisał, że chciał, aby jego wpis z czwartku „dotarł do szerszej liczby odbiorców”.

„Osoby decyzyjne fb nie wyraziły na to zgodę, i tu cytat +ze względu na kwestie społeczne+. W tekście napisałem tylko jak pomagamy w hospicjum perinatalnym, stacjonarnym i w opiece domowej. Rozumiem przez to, że łatwiej utwierdzać kobietę w ciąży tzw. letalnej w świadomości, że nikt jej nie pomoże, więc musi abortować, niż wskazać ośrodki, które pomagają takim kobietom od lat. Nie wiem, jak to rozumieć? Może mi to ktoś wyjaśnić?” – napisał o. Filip Buczyński OFM.

Prezes lubelskiego hospicjum dla dzieci poprosił zaprzyjaźnioną firmę PR-ową, która mu pomaga w nagłaśnianiu jego inicjatyw. Firma ta chciała wykupić reklamę posta na Facebooku, jednak dostała informację, że zespół Facebooka nie wyraża na to zgody „ze względu na kwestie społeczne” – napisał Gosc.pl.

„Nie chcą w istocie promować życia po to, by wskazać kobietom, kto może im realnie pomóc. Myślę, że wolą tworzyć iluzję, że znikąd nie ma pomocy, więc trzeba dzieci po prostu abortować” – mówi cytowany przez portal o. Filip Buczyński.
Portal podał, że o. Filip Buczyński wyszedł „z propozycją wdrożenia tego modelu w całej Polsce”. Chodzi o hospicjum perinatalne, opiekę stacjonarną, opiekę domową i opiekę dla osieroconych – ze wszystkimi antropologicznymi wymiarami tych działań. To naprawdę dobre rozwiązanie, które można z powodzeniem zastosować w naszym kraju” – mówi portalowi o. Filip Buczyński.
Zakonnik zapowiada, że nie chce tak zostawiać sprawy i pragnie mimo wszystko dalej promować w mediach społecznościowych działalność hospicjów perinatalnych, stacjonarnych i opieki domowej – podał Gosc.pl.

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia powstało w 1997 r. Jest jedynym hospicjum dla dzieci w Lubelskiem. Organizuje pomoc medyczną i psychologiczną swoim pacjentom, głównie w ich domach. Ponadto obejmuje opieką perinatalną rodziny – dziecko i jego rodziców – w trakcie ciąży.

Strona www hosticjum: hospicjum.lublin.pl

PAP